A vasárnap lezajlott oroszországi parlamenti választások során a Vlagyimir Putyin vezette Egységes Oroszország a voksok 49,5 százalékát szerezte meg. A második helyen szinte már szokásosnak mondható módon az Orosz Föderáció Kommunista Pártja végzett 19,8 százalékkal. A választási csalást és manipulációt számon kérő orosz lakosság most ezreivel vonul a nagyvárosok utcáira.
Rögtön a szavazás másnapján, hétfőn délelőtt számos tüntetést szerveztek az ellenzékiek javarészt Moszkvában, illetve Szentpéterváron. A fővárosban körülbelül ötezres tömeg gyűlt össze, Putyin- és kormányellenes jelszavakat skandálva. A rendőrség – katonai segítséggel - több helyen is tömegoszlatásba kezdett, többnyire azután, hogy a tüntetők többszöri felszólításra sem hagyták el a helyszínt. A tüntetésen több száz embert tartóztattak le, akiknek a nagyobb része 10-15 napos fogságot kapott.
A hétfőn letartóztatott több mint háromszáz ember között ott van Ilja Jasin, a Szolidaritás demokratikus mozgalom egyik vezetője, aki a tömeggel együtt kiabálta az „Oroszország Putyin nélkül” – jelszavakat, illetve az az Alekszej Navalnij, aki bloggerként korábban „csalók és tolvajok pártjaként” jellemezte az Egységes Oroszországot.
Letartóztatták továbbá az egykori miniszterelnök-helyettes Borisz Nyemcovot, de még a választásokon elinduló Jabloko párt elnökét, Szergej Mitrohint is (őt nem sokkal később kiengedték a mentelmi jogánának köszönhetően).
A keddi tüntetések során Moszkvában és Szentpéterváron körülbelül 550-600 embert tartóztattak le, egyes internetes hírportálok szerint a választások óta eltelt pár nap alatt akár 1500 tüntetőt is elvihettek a rendőrök.
Az ellenzék támogatói, köztük többen a második helyen végzett kommunisták közül, illetve az Igazságos Oroszország szavazói is szabálytalanságokat jelentettek be a vasárnapi szavazásokat követően – állítólag egyes személyék különböző helyeken többször is az Egységes Oroszországra szavaztak.
Hillary Clinton, az USA külügyminisztere még a hétvége előtt aggodalmát fejezte ki az orosz választásokat illetően. A vasárnapi eredményhirdetés után Clinton kijelentette: a „választások se tisztességesek, se igazságosak nem voltak”. Moszkva hivatalosan így reagált: „Clinton nyilatkozata egyáltalán nem fogja segíteni az orosz-amerikai kapcsolatok javulását” – ezt Konsztantin Koszacsov, a Duma Külügyi Bizottságának elnöke közölte a sajtóval.
Dmitrij Medvegyev orosz államfő a hét elején a következőt nyilatkozta: „a választások tisztességesek és demokratikusak voltak. Telefonon beszéltem a Duma többi pártjának vezetőivel, senkinek nem volt semmilyen panasza”.
Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök szerint újra ki kellene írni a választásokat: "napról napra egyre több orosz kételkedik abban, hogy tisztességes választások voltak a hétvégén. Az ország vezetőinek el kellene ismerniük, hogy a választásokat manipulálták és az eredmények nem tükrözik az állampolgárok akaratát. Az egyetlen megoldás a választások újra kiírása lenne.”
Négy évvel ezelőtt az Egységes Oroszország 64 százalékkal nyert, a mostani győzelem viszont már öt év kormányzásra jogosít fel. 2012 márciusában elnökválasztásokat tartanak Oroszországban, Vlagyimir Putyin pedig a héten adta le a szükséges dokumentumokat a moszkvai Központi Választási Bizottságnál a jelölését illetően. Az 59 éves politikus népszerűsége egyes felmérések szerint folyamatosan apad, bár még így is 60 százalék fölött van.
Az elnökjelölt népszerűségének csökkenése nyilvánvalóan a vasárnapi választások csalódást keltő eredményének egyik fő okozója. Négy évvel ezelőtt majd 15 százalékkal jobban teljesített Putyin pártja, akkor 315 mandátumot szereztek meg a 450 fős Dumáan ami akkor abszolút többséget jelentett. A mostani 238 hely egyértelműen csalódás a korábbi választásokhoz képest, amelyhez valószínűleg az alacsony részvételi arány is hozzájárult. Az Egységes Oroszország egyébként a kaukázusi térségben volt a legnépszerűbb, Csecsenföldön, illetve Dagesztánban majd száz százalékos részvétel mellett jócskán 90 százalék fölött volt Putyinék támogatottsága.
A vasárnapi szavazás nagy nyertesei ugyanakkor a kommunisták voltak, akik a 2007-es választásokon elért 11,57 százalék után most 19,8 százalékon végeztek, így az eddigi 57 helyett már 92 mandátummal fognak rendelkezni.