Depardieu Oroszországba költözéséről
Gérard Depardieu nem csak Franciaország, de az egész világ számára a francia filmgyártás ikonikus alakjává nőtte ki magát az utóbbi évtizedek során, így nem meglepő, hogy a színész szinte egyik napról a másikra történő pálfordulása kissé érthetetlen volt mindenki számára. Az eddig francia nemzeti kincsnek számító Depardieu még ősszel lobogtatta meg távozási szándékát Franciaországból, ma pedig már orosz állampolgár: Putyin Oroszországa pedig tárt karokkal fogadta az egykori Obelixet, előbb orosz útlevelet és állampolgárságot, majd luxuslakást kapott új otthonában. De miért éppen Oroszország?
"Zserar Gyepargyjó" beköltözött az orosz mindennapokba
Hirtelen távozás
Tavaly ősszel a francia elnök és kormánya új ötlettel állt elő az ország költségvetési hiányának pótlására: az egymillió euró feletti évi jövedelemmel (!) rendelkezőket 75%-os adóval sújtotta volna, amelyet természetesen nem néztek jó szemmel a francia gazdagok. A tervezetet ugyan az Alkotmánybíróság elvetette, több milliomos – köztük Depardieu – az ország elhagyását fontolgatta. A színész először a Belgiumban található, francia határtól mindössze néhány kilométerre lévő Néchinben telepedett volna le, ugyanakkor januárban váratlan döntést hozott, Putyin meghívásával élve Oroszországba költözött, az év elején pedig át is vette orosz útlevelét.
Kérdés, hogy mi állhatott Depardieu döntésének hátterében, hiszen a 75%-os adót végül elvetették, így okafogyottá vált a távozása. Saját bevallása szerint a jelenlegi kormány nem tiszteli állampolgárait, a kemény munkával, tisztességgel szerzett vagyont, ezért hagyja el az országot. Az biztos, hogy a tavalyi francia elnökválasztások során minden erejével, nyilvánosan Sarkozyt támogató színésznek nem fekszik a szocialista Hollande gazdagok ellen irányuló politikája, mindenesetre a hirtelen távozás kapcsán egy világ dőlhetett össze a francia filmszeretőkben, a társadalom másik része pedig úgy gondolhatja, menjen, ha csak a pénz érdekli.
Oroszország a nagy demokrácia országa, avagy már az apám is kommunista volt
Oroszországban ellenben tárt karokkal fogadták, Putyin elnöki jogkörét gyakorolva azonnal állampolgárságot és útlevelet intézett Depardieu-nek, találkozásukkor pedig régi jó cimborákként paskolták egymás hátát. Az év elején Szocsiban tartott összejövetelen persze nem győzte dicsérni egymást a két „jóbarát”, Depardieu a következőket hangoztatta: „Imádom ezt az országot, Oroszországot, az itteni embereket, a történelmüket, az írókat. Imádom az orosz kultúrát, az emberek felfogásmódját. Édesapám az ő idejében kommunista volt, hallgatta a Rádió Moszkvát! Ez is az én kultúrám része. Nagyon szeretem Vlagymir Putyin orosz elnököt, de ez kölcsönös. Oroszország a nagy demokrácia országa, ez nem olyan ország, ahol a miniszterelnök a saját országának állampolgárát szánalmas embernek nevezi.” – utalt utolsó mondatával a francia kormányfő kommentjére Depardieu emigrálásával kapcsolatban.
Miért éppen Oroszország?
A színész még egy hónapja sem lakott Oroszországban, amikor január végén tiszteletbeli udmurt, majd csecsen állampolgárságot kapott, Groznijban tett látogatása során pedig Ramzan Kadirov csecsen elnöktől luxuslakást kapott ajándékba. Úgy tűnik, Depardieu-nek nem kell majd nélkülöznie Oroszországban.
Az orosz rendszert is kijátssza?
Bár a hatalmas adóterhektől jelenleg nem kell félnie (Oroszországban egykulcsos, 13%-os jövedelmi adó van jelenleg érvényben), mégis úgy tűnik, Depardieu igyekszik ezt is megkerülni. Az orosz törvények értelmében ugyanis akkor kötelezhető adózásra, ha igazoltan több mint fél évet tölt el egy esztendő alatt az országban. Egyes jelentések azonban arról számolnak be, hogy a francia jelenleg nem él az oroszok vendégszeretetével: ittas vezetés miatti bírósági ügye lett volna Párizsban még januárban, de nem jelent meg, mivel Montenegróban forgatta új filmjét. Akkor a tárgyalást április elejére halasztották, most azonban már a tengerentúlról üzent Depardieu, hogy nem tud Párizsba utazni: New Yorkban zajlanak a Dominiquie Strauss-Kahnról szóló film forgatásai Depardieu főszereplésével.
Depardieu Raszputyin szerepében
Korábbi orosz látogatásain a francia színész jelezte: szándékában áll filmet készíteni Puskinról és más orosz történelmi alakokról; grozniji látogatásán pedig egy Csecsenföldről szóló filmet is kilátásba helyezett, egyelőre azonban az Egyesült Államokban dolgozik. Korábban Raszputyint játszotta egy francia-orosz koprodukcióban.
Miért éppen Oroszország?
Tavaly ősszel valószínűleg még mindenki jót kacagott Putyin nyilatkozatán, amikor a franciaországi események kapcsán Oroszországba invitálta Depardieu-t. A francia azonban gyorsan rájött, hogy ez a legjobb, ami történhet egy színésszel: szerepelhet. A ruszofób Nyugat-Európa által még mindig lesajnált, "önkényuralmi rendszerben" élő oroszokhoz költözni, mi több, dicsőíteni a rezsimet a lehető legjobb reklám Depardieu számára. S valóban, a rossz reklám is reklám, Európa szerte cikkeztek a színész nagy port kavaró emigrálásáról, amely egyértelműen megosztotta az embereket. Putyinnak ugyanakkor tökéletes alkalom volt, hogy befogadó, segítő szerepben tetszelegjen, ezzel is jótékonyságát és nagylelkűségét mutatva, valamint üzen is a nagyvilágnak: Oroszország többé nem üldöz el senkit országából, éppen ellenkezőleg, tárt karokkal várja a tehetséges embereket. Tökéletes alkalom volt ez a putyini propaganda fényezésére, érthető, hogy élt a lehetőséggel.